Duo Graph

Niebywale ciekawe teksty o świecie

Rodzina

Sprowadzanie zwłok z zagranicy

Trudna sytuacja życiowa zdarza się każdemu. I dzisiejsza emigracja bardzo komplikuje sprawę. Gdyż wielu ludzi pracuje poza domem, poza ojczyzna. Dlatego też zdarza się, że musimy sprowadzić zwłoki osoby zmarłej z zagranicy. Ale o tym w dalszej części artykułu.„Wielu życiowych przegranych to ludzie, którzy nie zdawali sobie sprawy, jak blisko byli sukcesu, kiedy się poddali.” – Thomas A. Edison

Jakie formalności wiążą się ze sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Wyróżnić można takie dokumenty, jak:

  • wniosek oryginał osoby uprawnionej lub pełnomocnika,
  • akt zgonu zagraniczny,
  • tłumaczenie zagranicznego aktu zgonu,
  • dokument stwierdzając zgon,
  • dowód wniesienia opłaty skarbowej.

Jeśli chodzi o sprowadzanie zwłok z zagranicy, to dogodną formą są usługi międzynarodowe, które trudnią się w tym dziale i wszystko, co jest, potrzebne zostanie za nas załatwione. Nie jest to duży problem, by osoba bliska z rodziny musiała zostać pochowana na cmentarzu za granicą, gdyż może być pochowana w ojczyźnie.

Sprowadzenie zwłok z zagranicy, a ceremonia pogrzebowa.

Czy sprowadzenie zwłok z zagranicy jest związane z inną ceremonią pogrzebową? Tu nie ma żadnej różnicy po sprowadzeniu zwłok z zagranicy, ceremonia pogrzebowa może odbywać się zaraz po realizacji transportu osoby zmarłej. Jak i również msza może odbyć się w innym miejscu, a pochowanie urny z prochami w zupełnie innym mieście.

Ceremonia pogrzebowa wymaga tych samych formalności, jak w kraju. Jednak obecnie podczas pandemii powstały inne zasady sprowadzania zwłok z zagranicy. I tu wyłączną możliwością są urny wraz z prochami, które można sprowadzić do kraju. To rozporządzenie jest poprzedzone Radą Ministrów z dnia 2 maja 2020 roku.
Nagrobki są również piękne, pomimo, że zwłoki zostały skremowane, to nie wpływa na pomnik i jego wygląd w żaden sposób.

Jakie są rodzaje urn przeznaczone do przewożenia zwłok?

Wyróżnić można takie rodzaje urn, jak między innymi:

  • urny ceramiczne,
  • urny drewniane,
  • urny kamienne,
  • urny kompozytowe,
  • urny metalowe.

Urny mogą przybierać różne kształty, zazwyczaj przypominają okrągłe wazony zamknięte od góry. I one mogą wyglądać jak np. eleganckie sekretarzyki, trumny, antyczne naczynia, dzbany, oraz księgi.

Warto tu dodać, że podczas kremacji zwłok koszt pogrzebu jest nieco większy, gdyż wliczana jest trumna do spalenia i wówczas ten zasiłek pogrzebowy jest nieco pomniejszony o koszty kremacji.

Na zakończenie wypada stwierdzić, że w dobie pandemii należy podporządkować się prawom, jakie ograniczają nas do różnych zachowań, działań. Jednak są też dogodne rozwiązania, które umożliwiają piękny pochówek zmarłego i przy chowaniu urny, można postawić piękny nagrobek.