Duo Graph

Niebywale ciekawe teksty o świecie

Budownictwo

Tynkowanie – tynki tradycyjne czy maszynowe?

budowa domu

Jeżeli jesteś tym szczęściarzem i w swoim życiu doczekałeś się czasu gdy budujesz swój dom to serdecznie Ci gratulujemy! Bowiem nie każdy może się cieszyć swoim własnym kątem. Mieszkanie w bloku owszem ma swoje zalety, ale najczęściej społeczeństwo kieruje się w stronę większej swobody i postanawia wybudować swój własny dom. Ale właściciele od czego zacząć?

Jeżeli już jesteś właścicielem nieruchomości to swoje pierwsze kroki musisz pokierować do jednostek samorządu terytorialnego, aby uzyskać wszelkiego rodzaju zgody i zezwolenia na budowę. Z reguły urzędy nie utrudniają jakoś szczególnie uzyskania wszystkich dokumentów, ale wiadomo, że wiąże się to czasem oczekiwania bardzo często zbyt długim. Posiadając wszelkie niezbędne dokumenty musimy kolejno oszacować nasz budżet. Wtedy będziemy wiedzieli jaki przydział cenowy wśród domów będzie nas interesować. Przeglądając katalogi z projektami domów można zauważyć, że są one podzielone od najmniejszego przewidywanego zakresu cenowego całkowitego kosztu wybudowania do największego. Klasyfikacja ta ma również bezpośredni związek z ich ogólną powierzchnią użytkową oraz cenami materiałów, z których mają zostać wykonane. Bardzo ważnym elementem jest tutaj wyposażenie i wykończenie domu. Wszystkie te elementy składają się na całość kosztu budowy domu. Jednak należy pamiętać, że dom buduje się zazwyczaj raz na całe życie. Warto więc wybrać sprawdzone i dobrej jakości materiały.

Polecamy: firma budowlana Litbud – tynki maszynowe Kraków

Budowa domów to skomplikowany proces. Jedną z kwestii spornych jest wybór tynku. Tynki tradycyjne czy maszynowe? Jakie są zalety i wady każdego z zastosowań. Tak więc tynki maszynowe są nakładane za pomocą specjalnych agregatów. To rozwiązanie cechuje nie zwykła szybkość, bowiem tynk tradycyjny jest nakładany o 3 – 4 razy wolniej niż tynk maszynowy, który głównie jest stosowany przy dużych inwestycjach. Sam tynk maszynowy jest sprzedawany w postaci suchej mieszanki, która w agregacie jest łączona z wodą, a następnie za pomocą specjalnego pistoletu natryskiwana na ścianę. Agregat do nakładania tynków maszynowych jest nie zwykle drogim i kosztownym urządzeniem. Jednak ma on szerokie zastosowanie bo oprócz tynków (gipsowych, cementowo-wapiennego, gipsowo wapiennego, czy tynku zbrojeniowego) można nim nakładać gładzie czy wylewki.

Ich zastosowanie gwarantuje bardzo równą powierzchnię, którą ciężko uzyskać nakładając tynk ręcznie. Wybierając firmę tynkarską, czy ogólnobudowlaną warto zapytać o jej asortyment lub dotychczasowe doświadczenie. Sam fakt posiadania agregatu do tynków maszynowych może świadczyć o profesjonalizmie i zawodowym podejściu firmy.