Ceremonia po kremacji wygląda dość podobnie, niemal tak samo jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Podczas kremacji ciało ulega spopieleniu A proch spoczywa w urnie. Taka forma pochówku jest moralna, zgodna z wiarą i zapewnia zmarłemu pełne szacunku pożegnanie. Jest to również praktyczny pochówek, który wiąże się ze znacznie niższymi kosztami niż tradycyjny pogrzeb. Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda kremacja, jakie dokumenty musisz przygotować oraz ile ona kosztuje i jak przebiega proces spopielenia zwłok, przeczytaj poniższy artykuł i Sięgnij po wartościowe porady!
Zakład pogrzebowy przygotuje zwłoki i pomoże skompletować dokumenty:
Zmarły może zostać ubrany w odzież wybraną przez rodzinę lub najbliższych lub zostać owinięty specjalnym całunem. Warto tutaj zauważyć, że muszą to być jedynie takie tkaniny i dodatki, które ulegają całkowitemu spopieleniu i nie posiadają żadnych elementów metalowych, plastikowych oraz takich, które mogłyby być problematyczne w spopieleniu. Zwłoki wkładane są do ekologicznej trumny, czyli takiej, która jest wykonana bez dodatku farb lakierów elementów plastikowych czy metalowych. Najpopularniejsza jest:
- trumna sosnowa,
- trumna z wikliny,
- trumna tekturowa.
Zostaniesz też poinformowany przez zakład pogrzebowy, jakie dokumenty będą potrzebne do kremacji – jest to przede wszystkim zgoda i odpis skrócony aktu zgonu.
Jak wygląda spopielenie zwłok i czy rodzina może uczestniczyć w procesie kremacji?
Warto tutaj zaznaczyć, że podczas kremacji ogień nie ma styczności z całym, ponieważ spalanie odbywa się pod wpływem działania bardzo gorącego powietrza, które osiąga temperaturę do 1200 stopni Celsjusza. Wiele osób myśli, że ciało jest palone, a trzeba wiedzieć, że nic takiego nie ma miejsca. Przygotowanie procesu do kremacji trwa kilka godzin, natomiast samo spopielenie to około 1 godziny, a bliscy zmarłego nie muszą uczestniczyć w procesie kremacji, ale po oświadczeniu takiej woli są oni zaproszeni do oddzielnego pomieszczenia skąd przez grubą szybę mogą obserwować kremację. Po spopieleniu popiół jest studzony i wkładany do urny a następnie odbywa się tradycyjny pochówek. Należy również pamiętać, że przed kremacją odbywa się też pożegnanie zmarłego w zakładzie pogrzebowym a wszystkie dokumenty, które będą ci potrzebne to:
– zgoda na kremację wydana przez najbliższych lub osobę, która organizuje pogrzeb
– jeżeli kremacja dotyczy szczątków ekshumowanych wówczas konieczna będzie zgoda sanepidu
– potrzebujesz również skróconego odpisu aktu zgonu wraz z pieczęcią poświadczają prawdziwość dokumentu
Koszt kremacji to około 1000 złotych, czyli znacznie mniej niż w przypadku tradycyjnego pochówku.