Współcześnie hydraulik jest kojarzony z pracami obejmującymi instalacje, rury i przewody. Hydraulik jest także nazywany monterem instalacji sanitarnych. Zawód hydraulika rozsławiła postać Mario z japońskiej gry Super Mario Bros. Czym zajmuje się hydraulik każdego dnia w pracy?
W ramach swojego zawodu instalator wykonuje instalacje wodno- kanalizacyjne, elektryczne oraz inne pozostałych instalacji budowlane. W zakresie jego obowiązków należy naprawa, montaż, modernizacja i konserwacja wymienionych instalacji.
Kogo można nazwać hydraulikiem?
Określenie hydraulik powstało z połączenia greckich słów woda i rura. Polska Klasyfikacja Działalności przypisuje hydraulika do działalności związanej z wykonywaniem instalacji wodno- kanalizacyjnych, elektrycznych oraz innych pozostałych instalacji budowlanych. Z kolei Międzynarodowa Klasyfikacja Standardów Edukacyjnych podciąga pod zawód hydraulika robotnika przemysłowego i rzemieślnika.
Jakie umiejętności musi posiadać hydraulik?
Dobry hydraulik musi wykazywać dobrą kondycję i wytrzymałość, ponieważ sporo prac hydraulicznych jest związanych z ciężką pracą fizyczną. Oferowane usługi hydrauliczne powinny obejmować także umiejętność czytania planów instalacji oraz znajomość przepisów budowlanych odnoszących się do prac hydraulicznych. Dobry hydraulik powinien posiadać takie cechy jak:
– dobry słuch, wzrok i dotyk;
– podzielność uwagi,
– spostrzegawczość i refleks,
– dokładność i samodzielność decyzyjną,
– sporą wyobraźnię przestrzenną,
– zdolność skupienia.
W ramach swej pracy hydraulik musi posiadać umiejętność obsługi narzędzi i elektronarzędzi. Ponadto musi wykazywać zdolność współpracy z różnymi specjalistami.
Jak zostać hydraulikiem?
Chcąc zostać hydraulikiem należy zdobyć odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie. Najpierw trzeba ukończyć szkołę zawodową, która pozwala na zdobycie niezbędnych kwalifikacji. Tak uzyskane wykształcenie hydrauliczne koniecznie należy połączyć z praktyką, aby zdobyć cenną wiedzę praktyczną konieczną do samodzielnej pracy z tym zawodzie. Często już ukończenie szkoły zawodowej pozwala na podjęcie pracy w zawodzie hydraulika lub otworzenie własnej firmy hydraulicznej. Do zdobycia odpowiednich umiejętności przydatne są również kursy dla hydraulików. Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie z wiedzy teoretycznej. Jednakże to staż i praktyka pozwalają przełożyć wiedzę teoretyczną na wiedzę praktyczną.
Co wchodzi w zakres prac hydraulicznych?
Do głównych zadań hydraulika zalicza się naprawę, montaż, modernizację i konserwację instalacji kanalizacyjnych, grzewczych oraz wodnych. Hydraulik zamontuje instalację doprowadzającą zimną i ciepłą wodę, podłączy urządzenia końcowe jak pralka, grzejniki, wanna lub zlewozmywak.