Duo Graph

Niebywale ciekawe teksty o świecie

Dzieci

Czym są kokony dla noworodków?

pościel dla niemowląt

Coraz więcej można w ostatnich latach słyszeć o tak zwanych kokonach dla niemowląt, które bywają także nazywane gniazdkami dla niemowląt. Są to materacyki, mogące zastępować pościel dla niemowląt, otoczone mięciutkim rantem, którego zadaniem jest ochraniać dziecko przed wypadnięciem. Niemowlę może w takim kokonie bezpiecznie leżeć, natomiast rodzic może mieć pewność, iż dziecku nic się nie stanie i jednocześnie mieć je stale pod okiem i nadzorować je.

Do czego służą kokony dla noworodków?

Prawdę mówiąc, takie kokony dla noworodków można używać w wielu sytuacjach. Między innymi wykorzystuje się je podczas snu dziecka, kiedy to taki kokon może zastąpić pościel dla niemowląt. Dziecko może więc bezpiecznie w nim spać nawet w nocy. Co więcej, bardzo często wykorzystuje się kokony w sytuacjach, kiedy rodzice dziecka chcą, by spało ono razem z nimi w jednym łóżku. W takiej sytuacji kokon stanowi separację między dzieckiem i rodzicami i chroni dziecko przed nieprzewidzianymi sytuacjami.

Kokon sprawdza się dobrze w momentach, kiedy to rodzice chcą mieć kontrolę nad dzieckiem i obserwować je, jednak robią w tym czasie coś innego, co uniemożliwia im trzymanie dziecka. Wtedy też dziecko bezpiecznie leży w jednym miejscu, kokon chroni je przed wypadnięciem, a rodzice mogą skupić się na swoich czynnościach i czuwać nad dzieckiem jednocześnie.

Czy taki kokon dla noworodka jest całkowicie bezpieczny?

Można spotkać się z głosami mówiącymi o tym, iż kokony nie są bezpieczne, jednak zależne jest to od użytkowania kokonu. Jeśli jest on odpowiednio użytkowany, zgodnie z jego przeznaczeniem to jest on w pełni bezpieczny, ponieważ takie kokony przeznaczone są tylko dla tych niemowląt, które jeszcze nie potrafią same się obracać czy siadać. Wtedy kokon zabezpiecza je przed wypadnięciem i zapewnia wygodną pozycję do snu.

Co więcej, jednak, jako rodzice czy opiekunowie dziecka powinniśmy dodatkowo zadbać o prawidłową pozycję dziecka do spania, ponieważ samo położenie dziecka w kokonie nie zawsze będzie odpowiednim rozwiązaniem. Zawsze więc trzeba mieć kontrolę nad dzieckiem i w razie czego mieć możliwość poprawienia jego pozycji w kokonie.