Duo Graph

Niebywale ciekawe teksty o świecie

Budownictwo

Co to jest ciepły montaż?

Podczas budowy swojego domu lub też innych obiektów budowlanych, musimy przemyśleć bardzo wiele istotnych kwestii. Praktycznie każdy element w nowo budowanym budynku podlega naszej decyzji i nie zawsze są to łatwe decyzje, wręcz przeciwnie, niektóre z nich mogą być naprawdę trudne do podjęcia, na przykład zastanawiamy się jakie wyposażenie wybrać do domu, czy też jak zadbać o jego odpowiednie ocieplenie lub bezpieczeństwo.

Często zdarza się, iż po prostu na wielu sprawach się nie znamy i musimy zaufać fachowcom, co nie zmienia faktu, iż nadal powinniśmy dopilnować, by wszystko było wykonywane jak najbardziej odpowiednio i porządnie. Jednym z takich budowlanych dylematów może być montaż okien, ponieważ bardzo często zapominamy, jak ważny jest właściwe montowanie, zapewniające odpowiednie funkcjonowanie parametrów termoizolacyjnych. Można spotkać się tu z pojęciem ciepły montaż okien, jednak czym w ogóle on jest? Otóż dawniej stosowano tak zwany montaż na pianę, co nie zawsze przynosiło odpowiednie pod względem izolacyjnym efekty, zwłaszcza jeśli chodzi o okno energooszczędne. Zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego aż tak bardzo sprawy, jednak odpowiedni montaż okien jest niezwykle ważny. Jeśli okno, które jest nawet najlepsze i najbardziej zaawansowane technologicznie, zostanie zamontowane w nieodpowiedni sposób, to wcale nie spełni naszych oczekiwań co do szczelności i tak naprawdę nie będzie spełniało swoich podstawowych funkcji.

Jakie są zalety ciepłego montażu

Ciepły montaż ma wiele zalet, jednak chyba najważniejszą z nich jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed utratą ciepła z pomieszczenia. Zwłaszcza musimy zwrócić szczególną uwagę na montaż, kupując okna (Kraków zob. Okno Classic)  energooszczędne, których zadaniem jest wręcz, tak jak sama nazwa wskazuje oszczędzanie ciepła i co za tym idzie, zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Jeśli takie okna zostaną zamontowane w sposób nieodpowiedni, nie odczujemy tych efektów ani trochę, ponieważ okno będzie po prostu nieszczelne. Kiedy okno jest nieszczelne, często występuje także wilgoć i pleśń, co oczywiście jest kolejną zaletą ciepłego montażu, ponieważ pozwala on tego unikać. Cechą ciepłego montażu jest zamontowanie okien w taki sposób, by zapewnić pełną ochronę przed powstawaniem tak zwanych mostków termicznych, czyli ochrona przed utratą ciepła z pomieszczenia. Metodę ciepłego montażu nazywa się również metodą warstwową, gdyż polega ona na używaniu trzech warstw izolacji. Poza pianką, której używa się zazwyczaj, wykorzystuje się również taśmę paroprzepuszczalną oraz paroizolacyjną, które dodatkowo zabezpieczają okno.