Duo Graph

Niebywale ciekawe teksty o świecie

Różne

5 pułapek przy pieczeniu ciasta drożdżowego. Sprawdź jak sobie z nimi poradzić!

ciasta drożdżowe

Jak zminimalizować ryzyko potknięcia się podczas pieczenia ciasta drożdżowego? Zaufaj naszym wskazówkom! Pomogą Ci one wykryć możliwe przeciwności i przygotować się na nie. Po zapoznaniu się z nimi, na pewno mniej rzeczy zaskoczy Cię!

Ciasta drożdżowe – 5 możliwych przeciwności

Sprawdzając pragniesz, aby wypiek udał Ci się taki sam, jak jest na załączonym do przepisu zdjęciu. Po drodze czeka jednak wiele przeszkód. Oto najczęstsze z nich, które pojawiają się przy pieczeniu ciasta drożdżowego. Odpowiedz na podane pytania, a może poznasz przyczynę, która stała się Twoim udziałem.

  1. “Ciasto nie chce rosnąć”, może: składniki były za zimne? w pomieszczeniu jest za chłodno? drożdże były nieświeże? za dużo mąki?
  2. “Po upieczeniu ciasto opadło”: za gwałtowny spadek temperatury? za długo przebywało w piekarniku?
  3. “Ciasto po upieczeniu bardzo się kruszy”: zbyt krótko było wyrabiane? za dużo mąki? za długo wyrastało? w zbyt niskiej temperaturze pieczone? za długi czas pieczenia?
  4. “Ciasto po upieczeniu pęka na wierzchu”: za szybko wyjęte z piekarnika? w za wysokiej temperaturze piekło się? źle wyrobione ciasto?
  5. “Za gruba skórka”: za niska temperatura pieczenia? za dużo mąki w cieście? za krótki czas wyrastania ciasta?

Jak piec ciasto drożdżowe?

Podstawowe zasady pieczenia takie jak: czas, temperaturę określa przepis na ciasto drożdżowe. Trzymanie się przepisu to połowa sukcesu, ponieważ został on już wielokrotnie wykorzystany i sprawdzony, dlatego warto trzymać się zawartych w nim wskazówek. Mogą jednak pojawić się zmienne kontekstowe, które już sami musimy wychwycić. Mogą to być np. odmienne niż w przepisie wymiary blachy, pieczenie w prodiżu zamiast w piekarniku, czy wyjątkowe preferencje naszego piekarnika.

Ciasto drożdżowe, aby pięknie wyrosło, powinno mieć przede wszystkim prawidłowo przygotowaną formę i odpowiednio nałożone nadzienie. Nadzienie musi być wystarczająco gęste, nie może być wodniste, gdyż zamiast pulchnego ciasta, powstanie zakalec. Umieszczając ciasto w formie należy pamiętać, że nie powinno przekraczać połowy jej wysokości, ponieważ to podnosi ryzyko wylania się ciasta w trakcie pieczenia. Dla ładnej skórki można posmarować przed pieczeniem ciasto roztrzepanym jajkiem lub wodą z cukrem. Ważne jest, aby włożyć je do nagrzanego piekarnika.

W pewnych sprawach lepiej nie być zaskoczonym. Dotyczy to także pracy w kuchni, jednak każdy najlepszy cukiernik, zaczynał od nauki na przede wszystkim własnych błędach, a dopiero z czasem dochodził do wprawy. Najważniejsze, aby praca w kuchni sprawiała radość!