Aparat USG to specjalne urządzenie medyczne, które wykorzystuje impulsy dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do obserwacji wewnętrznych struktur ludzkiego ciała, zwłaszcza narządów wewnętrznych.
Ultradźwięki to technika obrazowania diagnostycznego, która wykorzystuje odbite fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do generowania obrazów naczyń krwionośnych, tkanek i narządów. Jest ona powszechnie stosowana w obrazowaniu medycznym, takim jak sonografia, echokardiografia, endoskopia i angiografia.
Aparat USG – jak to działa?
Urządzenia ultradźwiękowe zawierają przetwornik, który przekształca energię elektryczną w fale dźwiękowe, które następnie odbijają się od tkanek lub komórek krwi i wracają do przetwornika, gdzie są przekształcane z powrotem w energię elektryczną. Obraz ten może być rejestrowany lub wyświetlany na monitorze, w zależności od rodzaju używanego aparatu ultrasonograficznego.
Obraz uzyskany przez aparat USG podczas badania ultrasonograficznego nazywany jest sonogramem lub echogramem (ten ostatni pochodzi od greckiego słowa ekhō „pokazuję”).
Zastosowanie
Sprzęt ultrasonograficzny jest używany przez profesjonalistów do wykrywania i badania wnętrza ludzkiego ciała. Sprzęt ten jest najczęściej używany w szpitalach i gabinetach lekarskich, ale istnieją również przenośne urządzenia ultrasonograficzne, które mogą być używane do monitorowania stanu serca lub wykonywania zdjęć kobiet w ciąży podczas opieki prenatalnej. Przenośne aparaty USG są również używane przez przyszłych rodziców, którzy próbują określić płeć swojego nienarodzonego dziecka.
Każdy aparat ultrasonograficzny jest zasilany przez jeden lub dwa przetworniki ultradźwiękowe. Przetwornik jest umieszczany na skórze, aby wysyłać fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które są kierowane w stronę struktur wewnętrznych. Gdy fale dźwiękowe odbijają się od tych struktur, wracają do urządzenia i są wykrywane przez odbiorniki.
Pierwsze urządzenie ultradźwiękowe zostało opracowane we Francji w 1950 roku. Początkowo używano go do wykrywania skrzepów krwi w tętnicach. Z biegiem lat technologia została udoskonalona, ale nadal działa na tej samej podstawowej zasadzie: wysyłanie fal dźwiękowych do organizmu, a następnie wyświetlanie ich na ekranie w celu obejrzenia przez przeszkolonego specjalistę.
Nieinwazyjność
Fale dźwiękowe emitowane przez aparat ultrasonograficzny nie są na tyle silne, aby zaszkodzić pacjentowi, niezależnie od tego, czy są przenoszone do tkanek miękkich, czy twardych, takich jak kości.